2016. szeptember 20., kedd

Őszi szüret a kertben

A szeptember hónap nagyon kedves a Tomori Iskolakert számára, ugyanis az évközben nevelgetett zöldségek nagyrészét ekkor kóstolhatják meg a kis kertészek.

A paradicsom, a paprika, a cékla és a karalábé igazán jó csemegének bizonyult gyomlálás után. A csütörtök délutánonként az iskolakertbe látogató gyerekek megtapasztalhatják, hogy mennyire jó érzés azt az élelmiszert fogyasztani, amit helyben, a saját kezünkkel termesztettünk. A bő termésnek hála október közepéig biztosan lesz mindig megmosott és felaprított nyers zöldség a falatozótálkában.
A letermett zöldségek ágyásait az elkövetkező foglalkozások alkalmával be fogjuk vetni mustárral, amely igen kiváló zöldtrágyanövény. A kikelő mustár egyrészt hatalmas zöld leveleivel színesíti a kert ágyásait, másrészt gyökereinek köszönhetően nem hagyja összetömörödni a talajt. Amint a téli fagyok elfonnyasztják a leveleket, beforgatjuk azt a talajba, ezzel növelve az ágyások szerves anyag tartalmát.

A mustármag, valamint az őszi talajjavítási munkálatokhoz szükséges egyéb anyagok beszerzését az Anthropolis Egyesület támogatta.

2016. május 20., péntek

Gabona - malom - liszt - kenyér

Rendhagyó kerti órán vett részt a 6.a osztály május 13-án. Dávid Gábor, az Első Pesti Malom kereskedelmi és marketing igazgatója volt a vendégünk. Gábor azért jött el hozzánk, hogy a gabonákat és a különféle liszteket bemutassa a gyerekeknek. Hozott magával alakor-, tönkölybúza- illetve kukoricaszemeket. Volt még a tarsolyában csíra, korpa és sok fajta liszt: teljes kiőrlésű búza és tönkölyliszt, dara, finomliszt, zabliszt, rozsliszt, pizzaliszt, kenyérliszt. Láttunk gabonákat kalászos állapotban és hántolva is. A liszteket átpergettük az ujjaink között, hogy megérezzük a különbséget közöttük (a bátrak meg is kóstolták a gabonaőrleményeket).

Előadónkkal beszélgettünk a sikérről és a gluténről is. Különös jelentősége volt ennek, mivel van az osztályban gluténérzékeny tanuló, így tágíthattuk ismereteinket ebben a témában. A gabonaszemek összetételének megismerése során megértettük a teljes kiőrlésű liszt fogyasztásának előnyeit: a csíra és korpa miatt magasabb vitamin, ásványi anyag tartalom és élelmi rostok találhatók ezekben a malomipari készítményekben.

Tavaly az iskolakertben már ültettünk gabonákat, majd azután ki is csépeltük azokat. Idén is vetünk, de a rendhagyó óra után már sokkal alaposabban ismerjük a kalászosokat és a szemek őrlése után kapott liszt típusokat. Azt is jól az eszünkbe véstük, hogy mikor melyiket érdemes használni.

2016. április 21., csütörtök

TomoriKert hírei! Figyelem! Figyelem!

Az iskolakert már a leendő elsősöket is vonzotta április 9-én az Iskolahívogatón. Büszkén fényképezkedtek az iskolakerti képeket bemutató faliújság előtt:

Iskolánk 100 000 Ft támogatást nyert az Európai Bizottság társfinanszírozásában létrejött 2015 projekt keretében, amit 2017 végéig iskolakert működtetésére fogunk elkölteni. Köszönjük az Anthropolis Egyesület bizalmát, aki a projekt magyarországi konzorciumi tagja. A támogatás elnyerésében Nemes Anita szülő volt segítségünkre, aki az iskolakertet vezeti és jó gazda módjára a kert fejlesztésén dolgozik.

Kedves Szülők, Nagyszülők!

Elérkezett az adóbevallás ideje és ezzel az 1% felajánlást is megtehetik.
Az iskolakert kialakítása után most a TANKONYHÁT szeretnénk működésbe hozni, hogy a kerti terményeket feldolgozzuk, süssünk-főzzünk.
Kérjük, támogassák a TomoriKertet adójuk 1%-ának felajánlásával
a Tomori Iskoláért Alapítvány javára!
Adószám: 19704128-1-41

2016. március 19., szombat

Megújult a TomoriKert

Megjött a tavasz, zöldül az élet, kibújtak a magaságyások az iskolakertünkben: 14 db nagyon nagy faláda érkezett hozzánk, amit termőfölddel töltöttünk meg. A magaságyások közti utakat faaprítékkal szórtuk le, valamint rengeteg növénnyel gazdagítottuk a hátsó kerítés melletti földrészt. A fejlesztésekhez az Iskolakertekért Alapítvány pályázata biztosította az anyagi forrást. Ajándékba kaptunk egy melegágyat is, ahol a palántákat nevelhetjük majd ki a gyerekekkel. A projektet a Fővárosi Önkormányzat Környezetvédelmi Alapja támogatta. A kivitelezést a Parkfenntartó Kft. végezte.

A korai zöldségnövények magjai a következő hetekben elfoglalják helyüket a magaságyásokban. A kerti beruházás lehetővé teszi, hogy a majdani termést elfogyasszák a gyerekek. Nagy dolog ez, hiszen minden, ami megterem a kicserélt egészséges földben, a kicsi kertészeink munkájának az eredménye.
Az iskolaudvar hátsó része is megújult, a kerítések mentén közel 100 cserép őshonos bokrot ültettünk el: som, galagonya, mogyoró, hortenzia, kecskerágó, bangita, bazsarózsa, téli jázmin, pompás varjúháj, aranyvessző, trombita folyondár, rózsalonc és még néhány...

A tavaly ültetett gyümölcsfák (2 alma és 2 cseresznye a jelenlegi 2 és 3. évfolyam gondozásában) és a kinti órák tartására alkalmas padok, asztalok területével együtt már majdnem 1000 négyzetméteren fekszik az iskolakert, ezzel színesítve az iskolai mindennapokat. A kerti foglalkozások az idei félévben februártól májusig tartanak a 4., 5. és a 6. évfolyamosok számára, akik nagy lelkesedéssel kezdtek hozzá a szezonnak a zöldség- és fűszernövény ágyások megtervezésével.

Márciustól irány a kert, a szabad levegő, a kétkezi tevékenység, a fizikum használata, ami minden gyerkőcre üdítően hat az osztálytermi órák mellett!