2015. január 16., péntek

FELHÍVÁS

Kedves Tomoris szülők!
Bizonyára hallottatok róla, hogy a tavasz folyamán a focipályák mögött kialakításra került az iskolakert. 150 m2 elkerített kert és 4 gyümölcsfa a TomoriKert területe. A kertet ökológiai szemlélettel műveljük (bio)!
A foglalkozások januárban elkezdődnek a 3-4-5. évfolyam diákjai számára, akik a technika óra keretében havonta 1-1 alkalommal vesznek részt a kerti órákon. Februártól a kertben tevékenykedünk, kizárólag nagyon rossz időjárás esetén és januárban lesznek a foglalkozások teremben megtartva. Ilyenkor tematikus beszélgetés (havonta más-más téma a zöldségtermesztés és ökológiai szemléletformálás köré építve), csoportmunka, filmvetítés segíti a kertművelés alapjainak elsajátítását. Alkalmas időjárás esetén (reméljük, minden egyes alkalommal!) gyakorlatorientált foglalkozáson tapasztalják meg a gyerekek a zöldségtermesztés kezdő fogásait.
A kedves szülők segítségét kérjük a kerti szerszámok, eszközök és vetőmagok, palánták beszerzésében. A lenti lista alapján felajánlott felszerelésről szóló levelet ide várjuk: nanitta.varga@gmail.com
Mindenkinek visszajelzünk és az eszközöket január végéig az iskolába várjuk. Előre is köszönjük!

TomoriKert működéséhez szükséges felszerelések
Kerti szerszámok, eszközök:
Gyerekméret nem gyermekeknek szánt kerti eszközöket jelent, mert tapasztalat szerint azok gyengék, eltörnek. Hanem normál fém eszközöket, kisebb nyéllel!
-       2 ásó-lapát (felnőtt méret)
-       2 ásó (kisebb/gyerekméret)
-       2 kapa (kisebb/gyerekméret)
-       2 horoló kapa (kisebb/gyerekméret)
-       2 gereblye (kisebb/gyerekméret)
-       3 kézi gereblye (30 cm nyéllel, 5 fogú)
-       5 ültető lapát (30 cm nyéllel)
-       5 öntözőkanna (2 db 10l és 3 db 5 l, rózsával)
-       1 talicska
-       1 metszőolló
-       kötöző zsineg és nagyobb méretű olló hozzá
-       3 közepes és 2 nagyobb fonott kosár a termények betakarításához
-       hordó (30 l műanyag + tető) növényi levek készítéséhez
-       cérnakesztyű (amennyi van), 2 pár gumírozott kesztyű
-       leszúrható jelölőtábla (amennyi van) és hozzá alkoholos filctollak
-       10 db szaporítótálca (5 db 100 alatti lyukszámmal + 5 db rekeszek nélküli tálca)
-       komposztrosta (kőműves homok- és kavicsszita vagy 2 db 3m-es 5 cm széles faléc+ 3 m x 1,5m széles tyúkháló)

Vetőmag (lehetőleg bio, DE mindenképpen csávázatlan, nem F1-es fajta):
paradicsom, paprika, burgonya, zöldborsó, futóbab, zöldbab, uborka, cukkini, sütőtök, csillagtök, lopótök, dísztök, fejes káposzta, kelkáposzta, karfiol, karalábé, sörretek, fekete retek, jégretek, sárgarépa, petrezselyem, zeller, cékla, pasztinák, fejes saláta, madársaláta, sóska , spenót, vöröshagyma, fokhagyma, lilahagyma, újhagyma, csicseriborsó, kelbimbó, brokkoli

Fűszernövény palánta:
citromfű, borsmenta, kakukkfű, metélőhagyma, rozmaring, lestyán, levendula, bazsalikom, kömény, kapor, borsikafű (csombor), szurokfű (oregánó)

Védő növények vetőmagjai:
büdöske, körömvirág, borsikafű, borágó, sarkantyúka

A felajánlásokat előre is nagyon köszönjük!
A Tomorikert támogató szülői csapat nevében: Nemes Anita